بررسی کارایی پهپاد در گیاه‌پزشکی و تعیین عوامل خسارت زای کشاورزی

27 تیر 1400
(0 رای‌ها)

 «مسعود لطیفیان» در نشست بررسی کارایی استفاده از پهپاد در حفظ نباتات کشور، افزود: امروزه پهپادهایی ساخته شده‌اند که نقشه‌های سه‌بعدی با دقت فوق‌العاده بالا تهیه می‌کنند و آنها را در اختیار مدیران حفظ نباتات برای تحلیل و تجزیه وضعیت عوامل خسارتزای قرار می‌دهند.

 
وی یکی از دغدغه‌های مدیران حفظ نباتات نداشتن نظارت صحیح از وضعیت آفات، بیماری‌ها و علف‌های هرز در اراضی وسیع کشاورزی است اظهارداشت: این مشکل اکنون باعث افزایش ریسک و هزینه حفاظت از محصولات کشاورزی می‌شود.
در چنین شرایطی استفاده از پهپاد در کشاورزی و تصاویر تهیه شده از آنها راه‌حل منطقی به نظر می‌رسد و کمی از این دغدغه می‌کاهد.
معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات، استفاده از پهپاد در کشاورزی و برای سمپاشی، باعث افزایش بهره‌وری فرایند سمپاشی می‌شود، تصریح کرد: میزان سموم نفوذ کرده به آب‌های زیرزمینی را تا حد زیادی کاهش می‌دهد.
 
به گفته لطیفیان، سمپاشی زمین‌های کشاورزی با استفاده از پهپاد کشاورزی در مدت زمان بسیار کمتری نسبت به سایر روش‌های سنتی صورت می‌گیرد.
 
 معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات کشور ادامه داد: برخلاف هواپیماهای شناخته شده و بزرگ، خرید و استفاده از پهپادهایی مانند کوادکوپتر، هگزاکوپتر و اوکتاکوپتر راحت و ارزان‌تر است.
 
بنابراین گزارش، براساس آخرین آمار این صنعت در دنیا در زمینه کاربردهای غیرنظامی بازاری معادل ۱۲۷ میلیارد دلار در جهان دارد که سهم ایران از این بازار پرسود، حدود سه تا پنج میلیارد دلار است.
 
توسعه استفاده از این پرنده‌های آهنی در بخش کشاورزی هوشمند در کشور پتانسیل ایجاد ۱۵ هزار شغل مستقیم با درآمد یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان دارد. عددی بزرگ و قابل توجه که می‌تواند بازار بزرگی برای فعالان و علاقه‌مندان به این حوزه ایجاد کند.
 
از مهمترین مشکلات کاربرد این تکنولوژی در حفظ نباتات این است که برخلاف هواپیماهای بزرگ، پهپادها در برابر شرایط آب و هوایی فوق العاده حساس هستند. به عنوان مثال اگر باد شدید در حال وزیدن یا آب و هوا بارانی باشد، پهپادها نمی‌توانند هیچ عملیاتی انجام دهند.
 
به طور قطع با پیشرفت فناوری و ایجاد بسترهای لازم، در آینده نه چندان دور کاربردهای پهپادها بیش از پیش در گیاهپزشکی افزایش خواهد یافت. به همین دلیل فناوران ایرانی نیز به این عرصه ورود کرده‌اند و با تلاش‌های صورت گرفته تلاش می‌کنند تا با طراحی و تولید پهپادهای ایران‌ساخت، بازار داخلی آن را توسعه دهند و به رونق اقتصادی و توسعه این تکنولوژی در حفظ نباتات کشور کمک کنند.
 
نشست بررسی کارایی استفاده از پهپاد در حفظ نباتات کشور با هدف بحث و تبادل نظر بین بخش‌های تحقیقاتی و اجرایی در زمینه فرصت‌ها، تهدیدها، نقاط ضعف و قوت استفاده از این تکنولوژی در گیاه‌پزشکی کشور و با حضور معاون کنترل آفات سازمان حفظ نباتات، ریاست موسسه تحقیقات فنی و مهندسی، روسای بخش‌های تحقیقاتی، موسسه تحقیقات علوم باغبانی، موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر در محل موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی برگزار شد.
برای ارسال نظر وارد سایت شوید
Top