واکسن در نظام پدافند زیستی مهمات در نظام دفاعی است/ نیازمند آیین نامه حفاظت زیستی در برابر تهدیدات تروریستی هستیم
مطلب ویژه

27 تیر 1398
(0 رای‌ها)

رئیس سازمان پدافند غیر عامل با تاکید بر تغییر نظام واکسن سازی بر اساس تهدیدات کشور گفت: واکسن در نظام پدافندی مانند مهمات در نظام دفاعی است.

 سردار جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور درهمایش هیات های اندیشه ورز مرکز بسیج جامعه پزشکی وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی با گرامی داشت یاد و خاطره شهدای دفاع مقدس ، بهداری و مدافعین حرم همچنین تبریک ایام شعبانیه گفت: موضوع این جلسه تهدیدات زیستی است، آمریکایی ها در برآورد تهدیدات ۲۰۱۵ در بازی زمانی آینده پنج تهدید برتر جهانی را برشمرد که یکی از آن تهدیدات بعد از تهدیدات هسته ای تهدیدات اقلیمی زیستی است که سومین تهدید برتر و مهم معرفی نموده است.


" حوزه زیستی متکی بر تکنولوژی و فناوری است "

وی با بیان اینکه تهدیدات در حوزه زیستی متکی بر تکنولوژی و فناوری است افزود: فناوری و تکنولوژی در ذات خود خدمات ، سرویس و فرصت هایی را تولید می کنند و برای دارنده این فناوری ها قدرت و قابلیت تولید و برای کسی که قابلیت نداشته باشد به نوعی تهدید فرض می شود، و لذا این فناوری ها علیه مجموعه بعنوان تهدید بکار برده می شود.

" تهدیدات زیستی مجموعه ای از تهدیدات طبیعی و غیرطبیعی است "

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور ادامه داد: تهدیدات زیستی مجموعه ای از تهدیدات طبیعی و غیرطبیعی است، تهدیدات طبیعی آن دسته از تهدیداتی است که انسان درآن دخالتی ندارد و براساس فعل و انفعالات درونی شکل می گیرد مانند اپیدمی های که بدون دخالت انسان شکل می‌گیرد ،همین تهدیدات ممکن است توسط تروریست ها بکار برده شود، که عمدتا با دخالت انسان شده است و با اهداف تروریستی بکار گرفته می شود و ابزارها ی ان کلا دستکاری شده هستند و برای اهداف تروریستی از آن بهره می برند.

در تهدیدات زیستی ژن های مهندسی شده و تغییرات اصلی در آنها دنبال می شود"

سردار جلالی در مورد تهدیداتی که منشاء آن کشورها و ارتش های سایبری و بیولوژیکی هستند گفت: در این تهدیدات از موجودات دستکاری شده زیستی استفاده می شود که می‌توانند اهداف زیستی را برای انها محقق کنند، و به نوعی موجوداتی شوند که دارای ژن های مهندسی شده ای هستند که با اهداف تغییرات اصلی در انها دنبال می شود.

" سلاح های زیستی امنیت ملی را به خطر انداخته و اهداف گروهی تروریستی در آن دنبال می شود "

وی تهدیدات زیستی را به ۳ دسته تقسیم کرده و گفت؛ دسته ای از ان که منشاء طبیعت دارد و منشاء زیستی بدون دخالت انسان است، عوامل ان زیستی و طبیعی مانند، ویروس ها و باکتری ها سموم و هورمون ها هستند و سطح خطر ان به شکل اپیدمی های گسترده شکل می گیرد.که این موضوع در نظام بهداشت درمان کشورها دنبال ‌ و به نتیجه می رسد ،

دکتر جلالی با اشاره به بخش دوم تهدیدات به عنوان بیوتروریسم تصریح کرد: تعریف تروریسم با مباحث سیاسی پیچیده شده و امریکا تروریست را با خود تعریف می کند و می گوید هرکسی با ماست تروریست نیست و هر کس مقابل ما باشد تروریست است.این تعریف در نظام جمهوری اسلامی به مجموعه گروهایی اطلاق می شود که برای اهداف خودشان بر علیه اهداف خاص کشورها و ملت ها از ابزار زیستی، طبیعی و مصنوعی و یا عوامل زیستی مهندسی ژنتیک بهره می برند عنوان می کند، که می تواند امنیت ملی را به خطر بیندازد و اهداف گروهی تروریستی در ان دنبال می شود.

"تک بیولوژیکی علیه کشور دیگر برای کسب قدرت یا زیر سوال بردن قدرت دولت ها."

سردار جلالی در مورد حوزه سوم تهدیدات با اشاره به اهداف یک کشور علیه کشور دیگر با استفاده از تک بیولوژیکی اظهار کرد، برخی کشورها برای این هدف ساختار ، ارتش، تیپ و یگان با ازمایشگاه های پیچیده تعریف کردند که به ان جنگ زیستی اتلاق می‌شود، زیرا منبع ان ارتش زیستی یک کشور است و از عوامل طبیعی و غیرطبیعی و مهندسی و دستکاری شده در ان استفاده می‌شود و با جنگ بیو تکنولوژی متفاوت است.

"جنگ زیستی با هدف ایجاد ناامنی در چهارچوب های اقتصادی کشورها"

وی با بیان اینکه جنگ زیستی می تواند با ایجاد ناامنی چهارچوب های اقتصادی را برهم بزند گفت: لایه اول این تهدیدات بیماری است که نظام بهداشت و درمان آن را دنبال می کند ، لایه دوم بیوتروریسم است که نظام اطلاعاتی ان را دنبال می کند و لایه سوم پدافند زیستی که باید یک دفاع زیستی را دنبال کند.

"تعریف جنگ زیستی "

وی با عنوان اینکه، در دفاع زیستی می توان از چهارچوب های دفاع نظام استفاده کردگفت: در تعریف شاخص های دفاع زیستی حتما سلاح زیستی یک موجود استفاده شده و منشاء تهدید ان یک کشور بوده و سطح تولید خطر ان در سطح امنیت ملی یک کشور است و می تواند با سایر سنایورها بکار گرفته شود و فراگیری ملی دارد که در این شرایط ان را جنگ تعریف می کنیم.

" وضعیت دفاع در شرایط جنگ زیستی "

سردار جلالی در مورد تعریف وضعیت دفاع در شرایط جنگ زیستی گفت: وضعیت سفید، زرد، نارنجی، قرمز ، بسته به شرایطی که ایجاد می شود اتلاق می‌شود و نقش دستگاه ها در ان تعریف می شود. برای مثال ابولا در افریقا ، در مقابل این بیماری برخی از کشورها کاملا در وضعیت قرمز بودند، یعنی در موقعیت جنگی در حوزه پدافند زیستی بودند، و ارتش ان کشور و نظام سلامت ان کشور مسولیت مقابله با ان را داشت.ما رزمایش پدافند زیستی با رویکرد بیماری ابولا برگزار کردیم که رزمایش پدافند ی تجربیات خوبی را از بیماری ابولا بدست اوردیم.

" در ستاد کل نیروهای مسلح و پدافند غیرعامل جنگ زیستی را هدایت و دنبال می کند."

سردار جلالی ادامه داد: در جنگ زیستی در جداول گوناگون مسئولیت ها را برای تمام وضعیت های سفید، زرد، نارنجی، قرمز تعریف کردیم، در حوزه قرمز وظایف به صورت قرارگاهی تعریف می شود و در ستاد کل نیروهای مسلح و پدافند غیرعامل جنگ زیستی را هدایت و دنبال می کنند.

" دستکاری عوامل ژنتیک ویروس را به یک سلاح تبدیل می کند "

وی با اشاره به دستکاری عوامل ژنتیک برای تغییر قابلیت های ویروس خاطر نشان کرد: این قابلیت ها ویروس را به یک سلاح تبدیل می کند، و با تغییر ژنتیکی قدرت انتقال و بیماری را افزایش می دهد، و یا مقاومت در برابر دارو و سیستم ایمنی بدن و اقلیم را عوض می کنند، مانند انفلوانزا یا سارس که قابلیت های انها تغییر پیدا کرد و کشندگی را کاهش یا افزایش داده و به نوعی کنترل مقابله را از دست افراد خارج می کند.سلاح زیستی یک موجود زنده دستکاری شده است که به سلاح تبدیل شده، به سمت قابلیت های دشمن مجهز و از ان استفاده می شود.

" ویژگی های جنگ زیستی "

سردار جلالی در مورد ویژگی های جنگ زیستی، اظهار کرد ،، فاعل این جنگ مجهول است، انچه که برای کشورها مهم است تشخیص فاعل و سلاح است. تجربه ثابت کرده است که سیستم بهداشتی و یا دفاعی یک کشور نباید منتظر باشد تا اعلام حمله یا خطر شود، قدرت تشخیص کشورها در تهدیدات زیستی مبنایی است برای این امر، و اگر تشخیص ندهیم، تهدید بر ما اثر گذاشته و ما نسب به ان منفعل خواهیم بود.

"تعبیر سیستم ازمایشگاهی کشور را به سیستم راداری "

وی گفت ، سیستم ازمایشگاهی کشور را به سیستم راداری تعبیر می کنیم،در سیستم راداری، فضا به جهت ارتفاعی طبقه بندی شده است، و ما تا ۳۸ هزار پا را تحت کنترل داشتیم، و بعد با تلاش فراوان ارتفاعات بالاتر ی دسترسی پیدا کردیم و متوجه شدیم که هواپیماهای جاسوسی زیادی در این ارتفاع رفت و امد می کنند، اگر متوجه ان نباشیم کسی به ما اطلاع نمی دهد.

"توانایی آزمایشگاهی ما در حوزه ازمایشگاهی دام و انسان از ۴ سطح در سطح ۲ قرار دارد"

رییس سازمان پدافند غیرعامل گفت، در حوزه سلامت ازمایشگاه های ما در سطوح یک تا چهار تعریف می شود که توانایی ازمایشگاهی ما در حوزه دام و انسان فقط در سطح ۲ است و سطح بالاتر ازمایشگاهی مانند همان ارتفاع بالاتر از ۳۸ هزار پاست که رها شده است ، تمام تهدیدات که در سطح ۳ و ۴ اتفاق می افتد را اطلاع نداریم و به دلیل پروتکل های که نوشته نشده انرا را رها کرده ایم.

" در جنگ زیستی هزینه برای حمله بسیار ارزان و برای دفاع بسیار گران است "

وی گفت در حوزه سلامت دام و انسان در تشخیص مشکل داریم ، نقطه ضعف جدی است،قدرت تشخیص مستقل تهدید خارج از who را نداریم و این وابستگی شدید در حوزه تهدیدات زیستی محسوب می شود.جنگ زیستی بسیار ارزان است و میان افند کننده و پدافند کننده هزینه ها یک به ۱۰۰ است ، یعنی ۱۰۰ تومان خرج تهدید می کنند و شما باید ۱۰۰۰ تومان هزینه کنید تا بتوانید دفاع کنید، در جنگ زیستی هزینه برای حمله بسیار ارزان است و برای دفاع بسیار گران است،

"۲۴ دستگاه در دفاع بیولوژیک مسئول هستند"

وی خاطر نشان کرد ، در دفاع بیولوژیک ۲۴ دستگاه مسئول هستند و برایشان وظیفه تعیین شده است، ما باید با انظباط جدی و فرماندهی چند دستگاه را بکار بگیریم تا بتوانیم دفاع کنیم.

" قابلیت توسعه تهدیدات زیستی میان انسان و دام "

جلالی با اشاره به قابلیت توسعه تهدیدات زیستی میان انسان و دام تاکید کرد، این تهدیدات قابلیت انتقال سریع دارند ، حمله توسط انها گمنام است، امکان تولید ساده سلاح وجود دارد، و سلاح زیستی را دولت ها و تروریست ها می توانند تولید و بکار ببرند.

"مشکل رصد و پایش تهدیدات در کشور "

وی با اشاره به سختی اثبات تهاجم و منشاء ان افزود، اکثر کشورها در این حوزه مشکل دارند ، و ما هم از این موضوع مستثنی نیستیم، و به دلیل نقایص سیستم و تشخیص ازمایشگاهی ، رصد و پایش ان در کشور با مشکلاتی مواجه است.در حوزه های تهدیدات زیستی که برای ایجاد مقاومت در برابر انتی بیوتیک ها ، پنهان بودن، ابهام در تشخیص را در بر میگیرد که عوامل زیستی هستند که به نوعی تشخیص را با مشکل مواجه می کنند

" عوامل زیستی مصنوعی "

وی در مورد عوامل زیستی مصنوعی گفت، این عوامل اخیرا شکل گرفته و برخی کشورهای همسایه نیز در این زمینه توسعه یافتند، واین عوامل بیولوژیک می تواند برای ما نیز مشکل ایجاد کند. در مرز سازمانی ناهماهنگی داریم که این دسته از بیماری ها می تواند مشکل ساز و خطر ناک باشد.

"خلا بانک اطلاعاتی در مورد بیماری ها در کشور"

وی در مورد بیماری های غیر بومی، افزود، این بیماری ها برای منطقه ما نیست و از جاهای دیگر وارد می شود ما می توانیم بانک اطلاعاتی در این موضوع داشته باشیم.

تهدیدات زیستی خاموش برخی عمدا صورت می‌گیرد و به صورت دستکاری در مواد غذایی یا مواد دارویی و ایجاد ناتوانی موقت و ایجاد سموم و بیمار هایی مانند ناباوری، سرطان را شکل می دهد، که در طی ۱۰ تا ۱۵ سال قابل تشخیص است و برای تشخیص به موقع باید سیستم مانیتورینگ داشته باشیم تا به موقع متوجه شویم ، و الا پس از گذشت مدت زمانی طولانی متوجه می شویم که جمعیت ما کاهش یافته است.

" اهداف زیستی در جنگ "

وی در مورد اهداف زیستی در جنگ تصریح کرد ، در جنگ جهانی دوم کشورها با انواع اقسام ویروس ها و موجودات زنده به یکدیگر حمله می کردند تا به دولت ها برای تسلیم شدن فشار بیاورند.در دوران دفاع مقدس نیز نمونه هایی از حملات بیولوژیک به واحد های صف را داشتیم، با این حمله یک گردان یا تیپ در منطقه کلا دچار بیماری می شدند و مجبور به تخلیه گردان یا تیپ می شدیم.

" اهداف جنگ زیستی در زمان صلح "

وی با اشاره به کشتار دست جمعی در جنگ جهانی دوم ، گفت ، در این جنگ نیز با اهداف بیولوژیک کشتار جمعی صورت می‌گرفت که بسیار دردناک بود، که البته در حوزه غافلگیری این موضوع کمتر شده که امیدواریم دیگر اتفاق نیفتد.اهداف جنگ زیستی در زمان صلح نیز اکنون هم اتفاق می افتد که محور ان اسیب های اقتصادی است و می تواند حملات بر حوزه زیستی کشور مقابل باشد که دلیل ان را می توان در ازمایشگاه ها بررسی کرد.

"نقش آزمایشگاه ها در تهدیات زیستی"

وی با اشاره به حمله به زیتون رودبار گفت، این حمله ۵ سال محصول ما را به صفر رساند ، حمله به ماهی ها سردابی که بخش زیادی از صنعت گوشت سفید را با مشکل مواجه کرد، حمله به مرغ تخم گذار دو بار شکل گرفت که یک بار در سال جاری و بار در ۴ سال گذشته در محدوده ، قزوین و استان مرکزی بود که ما مجبور به واردات تخم مرغ شدیم.و خسارت وارد کرد، دلیل ما برای این حمله ها ازمایشگاه های ما هستند.

" اهداف اقتصادی و تروریستی در جنگ زیستی"

وی با تاکید بر اهداف امنیت بهداشتی و غذایی اظهار کرد، معمولا شرکت های دارویی این موضوع را مدنظر قرار می دهند، و در واردات داروهای صهیونیستی و یا مواد مبارزه با افات این نگرانی ها وجود دارد، کسانیکه هدف ناامنی در این موضوع را دنبال می کنند به دنبال کسب هدف اقتصادی هستند

سردار جلالی ، با اشاره به حملات سارس به کشور چین، گفت، موضوع این حمله بیولوژیکی بوده اما اهداف اقتصادی و تروریستی بود، که با سارس قبلی متفاوت بوده و برای ایجاد وحشت و زیر سوال بردن توان مقابله کشور هدف صورت گرفت. اگر سیستم های جامعه مانیتورینگ وجود نداشته باشد نمی تواند تشخیص دهد که کدام حملات واقعی و کدام کاذب است.

"نقش کارتر های دارویی در تهدیادت زیستی"

وی اسیب رساندن به سلامت جامعه و تحمیل هزینه های سنگین مقابله با افت ها را از دیگر اهداف تهدیدات زیستی برشمرد و افزود، تهدیدات زیستی سطح بهداشت جهانی را نیز تهدید می کند.با نگاهی دیگر منشاء تهدیدات را می توان دولت های متخاصم ، کارتر های دارویی، تروریست های زیستی، اپیدمی های طبیعی و برخی گروههای غربی برشمرد.

" حمله به زیر ساخت های اقتصادی در بستر تهدیدات زیستی "

وی یکی از سناریو های که ممکن برای ما اتفاق بیافتد را حمله به زیر ساخت های اقتصادی در بستر تهدیدات زیستی دانست، و گفت ، نمونه های این موضوع در حوزه دام ، نباتات،در ۴ یا ۵ سال گذشته داشتیم، و اینکه بگوییم این موضوع اساسا کار دشمن است به موضوع تشخیص ما در این حوزه مربوط می شود.

"نقش سیستم تشخیص در دفاع زیستی"

سردار جلالی اظهار کرد ، سیستم تشخیص یک مجموعه کاملی باید باشد که ما تمام این مجموعه ها را در کنار هم نداریم، اول نیازمند شبکه ازمایشگاه در ۴ سطح هستیم که بدون نقض تشکیل شود و بتوانیم ان را دقیقا کنترل کنیم و برای این کار مراکز cbc وجود دارد، که جزو اولویت های کشور باید راه اندازی شود و دیگری مرکز کنترل و مراقبت از بیماری ها است که باید کاملا الکترونیک شکل بگیرد و تا کنون به درستی شکل نگرفته است گرچه تلاش‌هایی در زمینه انجام شده است.

"احتمال حمله به زیر ساخت های اقتصادی در حوزه دام و غذا "

وی تصریح کرد ، برخی کشورها یک مرحله بالاتر از این مرکز را نیز راه اندازی کردندdcdc که مرکز کنترل و دفاع از بیماری ها را شکل می دهد، و در واقع کنترل عوامل زیستی اقلیمی، بیماری ها ، شاخص ها و عوامل انرا را در برمی گیرد ، و می تواند در سطح ملی به موقع تشخیص دهد.

وی حمله به زیر ساخت های اقتصادی در حوزه دام و غذا را محتمل دانست و گفت ، ما سال گذشته نمونه این حمله ها را داشتیم و این سیستم تشخیص ماست که می تواند قدرت اثبات یا عدم اثبات انرا داشته باشد.

" اقدامات تروریستی زیستی علیه مقامات برخی کشورها "

وی در مورد اقدامات تروریستی زیستی علیه انسان اظهار کرد ، این موضوع با پیشرفت های زیادی مواجه بوده و می تواند مشخصا به اهداف خود اسیب برساند، در این زمینه در ۲ سال گذشته دوبار شورای عالی دفاع سوریه مورد حمله تروریست زیستی مواجه شده که بخشی با کمک پزشکی جمهوری اسلامی رفع شده و تعدادی نیز از دست رفتند و در حقیقت در حال حاضر تروریست زیستی هنوز بعنوان هدفی برای زدن مسئولان و رهبران قرار دارد ، همچنان مرگ چاوز، عرفات و برخی رهبران دنیا زیر علامت سوال است که چگونه رخ داده است، و سیستم های کنترلی هنوز نتوانسته اند انرا تشخیص دهند.

"نیازمند آیین نامه حفاظت زیستی در برابر تهدیدات تروریستی هستیم"

رییس سازمان پدافند غیرعامل ، خاطر نشان کرد ، ما نیازمند ایین نامه حفاظت زیستی در برابر تهدیدات تروریستی هستیم که می تواند، بهداشتی و پزشکی باشد که در این زمینه اسیب پذیر هستیم، بسیج می تواند مانع اسیب پذیری در این زمینه باشد.

وی حمله پنهان زیستی در زمان صلح و جنگ را از دیگر تهدیدات زیستی برشمرد و افزود، این نوع حمله چون پنهان است بحث های جدی را در برمی گیرد ، به طور مثال ، محصولی را از یک کشوری میخریم، که محصول ممکن است دست کاری شده باشد.

" اهداف پنهان آمریکا یی ها و صهیونیست ها در حوزه تهدیدات زیستی "

وی در مورد اهداف پنهان امریکا یی ها و صهیونیست ها در حوزه تهدیدات زیستی گفت، امریکایی ها و صهیونیست ها کاهش رشد جمعیت مسلمانان در دنیا را هدف حرکت خود انتخاب کردند که این کاهش رشد جمعیت گاهی اوقات در حوزه غذا ، و برخی مواقع با ارایه فرهنگ و الگوی غلط رخ می دهد ، به همین جهت رشد جمعیت مسلمانان بزرگترین تهدید علیه تمامیت صهیونیسم و امپریالیسم است.

"کاهش رشد جمعیت مسلمانان هدف حمله زیستی آمریکا و صهیونیست ها"

وی در مورد رشد جمعیت مسلمانان اظهار کرد: رشد جمعیت مسلمانان ۳ برابر مسیحیان است، براورد جمعیت اروپا یی ها این است که کشور هایی مانند المان، انگلیس ، ایتالیا و فرانسه اگر نتوانند به صورت انفجاری نرخ جمعیت خود را در ۳۰ سال تغییر دهند ، جمعیت المانی و فرانسوی در این کشور ها به اقلیت می رسد، و این تهدید علیه ما مسلمانان بکار گرفته شده که می توان به تهدید در حوزه غذایی در این موضوع اشاره کرد که به ان حمله پنهان گفته می شود یعنی ارام ارام در حوزه غذا صورت میگیرد.

" تلاش جهت افزایش قدرت علمی در تشخیص حوزه های مختلف پزشکی جهاد است"

وی گفت، دولت هند برای کنترل جمعیت خود با دستکاری در برنج، رشد جمعیت خود را ۱۰ سال کنترل کرده است ، اما در کشور ما که جمعیت اصلی ترین عنصر حفظ حیات انقلاب است این دسته از تهدیدات بسیار می تواند موثر باشد.اگر در حوزه پزشکی امروز بخواهیم مبارزه و جهاد را تعریف دهیم، افزایش قدرت علمی در تشخیص حوزه های مختلف پزشکی است.

"ضعف کنترل مواد غذایی برای ورود به کشور براساس اظهار نامه کشورهای وارد کننده مواد غذایی"

وی تصریح کرد مواد غذایی در ورود به کشور خوب کنترل نمی شود، برا اساس اظهار نامه شرکت محصولات ان را می پذیریم و وارد کشور می شود حال اینکه این اظهار نامه چقدر درست یا غلط است سطح کنترل و تشخیص ازمایشگاه ما کفایت کنترل این دسته از تهدیدات را نمی کند و نباید نسبت به ان بی تفاوت بود.این اشکالات را باید جهادی برطرف کنیم.

"بیل گیتس و هشدارهای زیستی و بیولوژیکی و راههای جدید انتقال بیمار حتی از صفحه کامپیوتر"

وی با بیان اینکه کنفرانس مونیخ کنفرانس امنیتی و جهانی است افزود ، بیل گیتس یکی از سرمایه گذاران در حوزه سایبری است، اما در حوزه زیستی نیز سرمایه گذاری کرده و نسبت به تهدیدات زیستی هشدار داده است. و در این کنفرانس گفته است که اگر در اینده به شما بگویند که ویروس انسانی مانند انفولانزا و ابله می تواند از طریق مانیتور به شما منتقل شود تعجب نکنید، من به شما این هشدار را می دهم، در ۱۰ سال اینده یک اپیدمی جهانی را هشدار می دهم که در حوزه بهداشت جهانی بسیار موثر خواهد بود، بیل گیتس یکی از مباحثی را که در این کنفرانس مطرح می کند انتقال ویروس بیولوژیک از طریق ویروس سایبری و مفصل اتصال انها را دی ان ای می داند.

" با تهدیدات مشترک سایبری و بیولوژیکی مواجه هستیم "

وی با اشاره به بازدید یک گروه دانشگاهی ایران از مرکز ژنتیک چین اظهار کرد، در این مرکز عکس بیل گیتس نصب شده بود که در مورد علت ان جویا می شوند و پاسخ داده می شود که بیل گیتس، پروژه تبدیل انسانی به "ویروس سایبری را طرح کردند و بعنوان اسپانسر ان است و این فرد از امکان پذیر بودن این موضوع عبور کرده است"

سردار جلالی ، افزود، هشدار بیل گیتس در پشت سرش پروژه‌ ای تعریف شده تا بتواند این کار را به انجام برساند و پس از ان داروهای دیجیتالی را تعریف می کند که فصل مشترک داروهای شیمیایی به داروهای دیجیتالی است که بعنوان یک موضوع در حال تحقیق است. از این موضوع نتیجه می گیریم که با یک تهدید ات مشترک سایبری و بیولوژیکی مواجه هستیم که این دو حوزه در حوزه فناوری هم افزا تعریف می شوند که می توانند با هم تلفیق یا جداباشند.

"نقش نظام نظارت کنترل بیماری ها در دنیا "

وی گفت: بیل گیتس در این کنفرانس مطرح می کند که نظام نظارت کنترل بیماری ها در دنیا در جاهایی درست در برخی موارد غلط است، در ۱۲۲ کشور فلج اطفال ریشه کن شده اما در پاکستان ، افغانستان و نیجریه هنوز فلج اطفال وجود دارد و این نشان می دهد که هنوز نظام نظارت و کنترل سلامت یکپارچه نیست، ابولا درسرالیون و لیبی، وبا در کنگو شاخ افریقا هنوز کنترل نشده و وجود دارد و دفتری را بعنوان دفتر بین المللی در این زمینه با عنوان دفتر امنیت بهداشت بین المللی از طریق NGO ها تاسیس کرده و ان را ثابت کرده است.

" بیماری های اپیدمی از طریق صفحه کامپیوتر با استفاده از مهندسی ژنتیک "

وی ادامه داد، بیل گیتس اظهار کرد که بیماری های اپیدمی بعدی می تواند با نیت تروریست و از طریق صفحه کامپیوتر با استفاده از مهندسی ژنتیک با ساخت یک ویروس ابله انفلوانزا و یا ویروس های دیگر انتقال پیدا کند، اینکه این موضوع تهدید است یا هشدار می تواند ما را نیز تحت تاثیر قرار دهد.بیل گیتس می گوید، اپیدمیست ها معتقدند انتقال سریع پاتوژن از طریق هوا می تواند کمتر از یک سال ۳۰ میلیون تلفات را برای ما بجا بگذارد، اگر انتقال پاتوژن در اختیار یک تروریست و یا کشور تروریستی قرار بگیرد می تواند تهدید جهانی را ترتیب دهد.

"آمادگی در بحث پدافند زیستی مانند آمادگی ارتش ها برای جنگ است."

سردار جلالی افزود: بیل گیتس در کنفرانس مونیخ می گوید ما باید نواوری در برابر بیماری های اپیدمی تولید و راه اندازی کنیم، که خودش نیز بنیاد خیریه بیل گیتس را راه اندازی کرده و به ما پیشنهاد داده که دنیا باید یک انبار مهمات از واکسن با قابلیت های تشخیصی بسیار بالا را تولید کند که بتواند این موارد را تشخیص دهد، امادگی در بحث پدافند زیستی مانند امادگی ارتش ها برای جنگ است.در یک نگاه کلی بیل گیتس یه هشدار جهانی در مورد تهدیدات می دهد که ممکن است این تهدیدات در اینده نزدیک در سیستم نظارتی برخی کشورها رخ دهد.

" نیاز شبکه مانیتورینگ کنترل بیماری در کشور "

وی افزود ، ما نیازمند شبکه مانیتورینگ کنترل بیماری در کشور، بانک اطلاعاتی کامل در مورد تهدیدات زیستی و بیماری ها در داخل و خارج از کشور هستیم، که باید بدون وابستگی به who باشد زیرا تهدیدات خاص علیه ما ثابت شده که نهاد who با امریکایی ها همکاری می کند و به ما کمک نمی کنند که در حادثه ابولا ان را دیدیم.

"نیازمند شبکه تشخیصی آزمایشگاهی کامل در حوزه تهدیدات هستیم"

سردار جلالی تاکید کرد ، ما نیازمند شبکه تشخیص ازمایشگاهی کامل هستیم تا بتوانیم تهدیدات عامدانه و طبیعی را علیه کشور تشخیص و کنترل کنیم تا قدرت ساخت واکسن در طیف تهدید دشمن را داشته باشیم ، اینکه نظام سنتی ساخت واکسن در مرکز رازی داشته باشیم که از زمان رضا شاه تا کنون ۹۰ و چند سال عمر کند و بعد از بازمهندسی ان بترسیم کفایت نمی کند. تجربه ابولا ثابت کرد که اروپا یی ها اگر واکسن تولید کنند اول خودشان استفاده می کنند و بعد اگر اضافه داشتند به ما می فروشند، در حقیقت واکسن در نظام پدافند زیستی مانند مهمات است در نظام دفاعی ، یعنی قدرت تولید موشک در حوزه دفاعی که برای ما استقلال در حوزه دفاعی تولید کرده است، قدرت تولید واکسن هم در حوزه تهدیدات مرتبط بر ما می تواند برای کشور ایمنی و مصونیت ایجاد کرد و منابع مالی برای کشورمان به بار بیاورد.

"نظام واکسن سازی کشور نیازمند بازمهندسی است"

سردار جلالی ، خاطر نشان کرد، نظام واکسن سازی ما نیاز به یک بازمهندسی جدی در حوزه دامی و انسانی دارد و تکنولوژی ها در این موضوع باید عوض شود به شکلی که در طیف تهدیدات کشور قدرت تولید واکسن داشته باشیم که می تواند در حوزه اقتصادی موثر بوده و در بخش دیگر پتانسیل و ظرفیت تولید حفظ کند، باید بتوانیم همکاری های بین بخشی در حوزه پدافند زیستی که بیش از ۲۴ دستگاه از دستگاه‌های اطلاعاتی تا نیروی انتظامی ، ارتش، سپاه و حوزه های پزشکی و رسانه را در برمی گیرد ایجاد کرده تا بتوانند در قالب یک برنامه عمل کنند. و این امادگی در سطح ارتش هاست که بیل گیتس اشاره می کند و این همان امادگی در شب حمله در دفاع مقدس است.

" کارکرد مشترک در دفاع زیستی یک ضرورت است که بابد دنبال شود"

وی با بیان اینکه امادگی ما در برابر تهدیدات باید بالا برود گفت ، ما طرح دفاع زیستی حوزه دام و انسان را در ۶ یا ۷ استان مانند قم، سیستان و بلوچستان تمرین کردیم، اما اگر بخواهیم در حد قابلیت امادگی شب حمله باشد هنوز در حد یک چندم شب حمله هم نیستیم، بنابراین کارکرد مشترک در دفاع زیستی یک ضرورت است که بابد دنبال شود.

"اهمیت اولویت های زیستی برای کشور در حوزه پزشکی و زیستی "

وی اظهار کرد در جمع پزشکان بسیجی که خیل عظیم انها افتخار حضور در دفاع مقدس را داشتند، الویت های زیستی برای کشور در حوزه پزشکی و زیستی بسیار اهمیت دارد که باید انها را بازمهندسی و احیا کنیم و در بسیاری از حوزه ها ما هنوز به شدت وابسته هستیم و با مشکلاتی مواجه هستیم که هر کس در حوزه خود باید موضوعات پدافند زیستی را مورد بررسی علمی ، پژوهشی و دانشی قرار بدهد و نیازمند تولید دانش در این زمینه هستیم که انشاء الله با تلاش شما به نتیجه برسد

 

برای ارسال نظر وارد سایت شوید

 


تهران - میدان ولیعصر - خ کریم خان - خ عضدی - کوچه هور بخت - پلاک ۷ واحد ۷
تلفن : ۰۲۱۸۸۹۴۵۶۵۷

Top