محیط زیست

رئیس گروه پایش آلودگی هوای سازمان حفاظت محیط‌ زیست اعلام کرد که هوای دو شهر کشور در شرایط ناسالم قرار دارد.

شهرام سپهرنیا با اشاره به وضعیت شاخص کیفیت هوای شهرهای کشور در روز جاری(سه‌شنبه، 25 خرداد 1400)، اظهار کرد: امروز هوای شهرهای تبریز و زنجان با شاخص 57، بوشهر 60، خرم‌آباد 64، قم 73، کرمان 76، بیرجند 79، سنندج و مشهد 82، زابل 83، کرج 90، تهران 91، اراک 95، اهواز 98 و یزد نیز 100، در شرایط قابل‌قبول قرار دارد.
 
وی افزود: همچنین وضعیت هوای شهرهای شهرکرد با شاخص 21، ارومیه 22، رشت 24، اردبیل 25، گرگان 30، سمنان 31، قزوین 35، همدان 39، ایلام 41، کرمانشاه 48 و بجنورد نیز 50، پاک گزارش شده است.
رئیس گروه پایش آلودگی هوای سازمان حفاظت محیط‌ زیست تأکید کرد: همچنین وضعیت هوای شهر اصفهان با شاخص 114 در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس و بندرعباس نیز با شاخص 191 در شرایط ناسالم برای تمامی گروه‌ها قرار دارد. 
 
سپهرنیا در پایان خاطرنشان کرد: وضعیت هوای شهرهای تهران و اهواز در روز گذشته(دوشنبه)، به ترتیب با شاخص‌های 105 و 108 در شرایط ناسالم برای گرو‌ه‌های حساس قرار داشته است.

برخلاف انتظار "آب مجازی" مفهومی در دنیای فناوری اطلاعات نیست! این عبارت بیشتر در صحبت‌های کارشناسان اقتصاد و محیط زیست به‌کار می‌رود به عنوان مثال برای تولید یک کیلو گوشت گاو، ۱۳۵۰۰ لیتر آب مصرف می‌شود تا به دست ما به عنوان مصرف‌کننده برسد!

به نقل از کافه نیوز؛ آب به عنوان اصلی‌ترین و مهم‌ترین مایه حیات برای تمامی جانداران و نیز حفظ و گسترش تنوع زیستی و اکوسیستم منطقه‌ای، نفش مؤثری در زیست انسان‌ها نیز ایفا می‌کند که بدون آن زندگی غیرممکن می‌شود، از طرف دیگر کشور ما نیز که همواره با بحران کم‌آبی مواجه است، ضرورت استفاده بهینه از منابع آبی محدود، بیش از سایر کشورها احساس می‌شود.
 
بر همین اساس، آب به عنوان یک عنصر حیاتی، نقش مؤثری در آبادانی و شکوفایی جوامع دارد اما آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده‌اید که برای تولید محصولات کشاورزی و نیز در صنایع و تولید کالاها از "آب مجازی" استفاده می‌شود!
 
برخلاف انتظار "آب مجازی" مفهومی در دنیای فناوری اطلاعات نیست! این عبارت بیشتر در صحبت‌های کارشناسان اقتصاد و محیط زیست به‌کار می‌رود به عنوان مثال وقتی آب مجازی یک عدد سیب 70 لیتر است، یعنی 70 لیتر آب به روش‌های مختلف در زنجیره تولید آن محصول مصرف شده تا یک سیب 100 گرمی به دست ما برسد؛ بقیه اعداد نیز برای تولید محصولات کشاورزی همین قدر حیرت‌انگیز هستند، به عنوان مثال یک عدد تخم مرغ 200 لیتر، 300 گرم سینه مرغ 1170 لیتر، یک عدد پرتقال 50 لیتر، 3 گرم چای خشک 90 لیتر، یک کیلو گندم هزار لیتر، یک کیلو برنج 3400 لیتر اما از همه اینها وحشتناک‌تر گوشت گاو است که 13500 لیتر آب برای هر کیوی آن مصرف می‌شود تا به دست ما به عنوان مصرف‌کننده برسد!
البته روش‌هایی وجود دارد که برای تولید همین مقدار محصول، آب کمتری استفاده شود، به‌کارگیری این روش‌ها برای نجات دنیا از هر الزامی، لازم‌تر و ضروری‌تر است.
 
آب مجازی نشان می‌دهد که همه آب مصرف شده در محصول نهایی دیده نمی‌شود و فقط اندکی از آن در محصول نهایی یافت می‌شود، لفظ مجازی به معنای غیرواقعی بودن آن نیست، بلکه همان آبی است که قبلا به‌طور واقعی مصرف شده است، اما اثری از آن در محصول نهایی دیده نمی‌شود.
 
به عنوان مثال وقتی برای تولید یک کیلوگرم گندم 1300 لیتر آب مصرف می‌شود، وقتی این محصول به کشوری دیگر صادر شود، در واقع این میزان آب نیز به همراه محصول نهایی صادر می‌شود! در واقع کشوری که اقدام به وارد کردن گندم می‌کند، در مصرف آب نیز صرفه‌جویی کرده است بنابراین پژوهشگران در حوزه آب نیز معتقدند که کشوری که کمبود آب دارد می‌تواند با بهره‌گیری از این روش در مصرف آب صرفه‌جویی کرده و آب را برای موارد ضروری دیگری مورد استفاده قرار دهد.

مدیرکل دفتر زیستگاه‌های سازمان حفاظت محیط زیست از قطع ۳۰۰ اصله درخت پارک ملی خُجیر با احداث متروی تهران-پردیس خبر داد.

به نقل از کافه نیوز، اوایل اسفند سال گذشته، تفاهم‌نامه‌ای میان وزارت راه و شهرسازی و قرارگاه خاتم برای احداث قطار شهری تهران-پردیس به امضا رسید که طبق این تفاهم‌نامه مقرر شد 70 درصد منابع مالی طرح توسط دولت و از منابع عمومی و 30 درصد طرح نیز توسط قرارگاه خاتم تأمین اعتبار شود، اما هنوز روند اجرای این طرح آغاز نشده که یکی از دلایل آن مشکلات زیست‌محیطی این طرح است.
 
حالا رضا اقتدار در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه محیط زیست خبرگزاری تسنیم با اشاره به آخرین وضعیت اجرای طرح متروی تهران-پردیس و ایرادات زیست‌محیطی این طرح، اظهار کرد: این طرح دارای ایرادات زیست‌محیطی است که باید این ایرادات برطرف شود.
 
وی با اشاره به مشکلات زیست‌محیطی طرح متروی تهران-پردیس، افزود: با توجه به اینکه در مسیر احداث متروی تهران- پردیس، منابع آبی عظیمی از رودخانه جاجرود وجود دارد، بنابراین در صورت سهل‌انگاری و مدیریت نامناسب، با وقوع کوچکترین بارندگی، شاهد روان شدن سیل و وارد آمدن خسارت‌هایی به مردم، محیط زیست و اماکن خواهیم بود، البته قرار شده درباره این موضوع، ضمانت‌های لازم از سوی مسئولان اجرای طرح به محیط زیست ارائه شود.
مدیرکل دفتر زیستگاه‌های سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: البته مسئولان اجرای طرح احداث متروی تهران-پردیس درباره جمع‌آوری و هدایت‌ آب‌های حاشیه مسیر این طرح برنامه‌هایی را به سازمان محیط زیست ارائه داده‌اند، اما بررسی‌های بیشتر و کارشناسی‌تری در این زمینه باید انجام شود؛ به هر حال ما از لحاظ وضعیت زیست‌محیطی طرح باید پاسخگو باشیم.
اقتدار با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط هنوز به صورت قطعی نسبت به اجرای طرح احداث متروی تهران-پردیس مخالفت نکرده است، گفت: یکی دیگر از اشکالات زیست‌محیطی طرح احداث متروی تهران-پردیس، تداخل بخشی از محل احداث این طرح با پارک ملی خُجیر است، بنابراین، باید از سوی مسئولان اجرای این طرح چاره‌ای برای این مسئله نیز اندیشیده شود.
 
وی در ادامه به بخشی از قانون پارک‌های ملی اشاره کرد و گفت: طبق قوانین پارک‌های ملی، ممنوعیت‌های مطلق و قطعی از حیث دستکاری و تغییر در وضعیت عرصه جنگلی آنها وجود دارد، به هر حال ما در سازمان محیط زیست در حال بررسی‌های بیشتر در این زمینه برای کمک به صدور مجوزهای زیست‌محیطی و اجرای هر چه سریع‌تر طرح متروی تهران-پردیس هستیم.
 
مدیرکل دفتر زیستگاه‌های سازمان حفاظت محیط زیست اضافه کرد: طبق برآوردهایی که انجام داده‌ایم، با اجرای طرح احداث متروی تهران-پردیس 300 اصله درخت پارک ملی خُجیر قطع می‌شود، اما به دنبال راهکارهایی هستیم که همزمان هم طرح اجرا شود و هم اینکه از دستکاری پارک ملی خُجیر و قطع این درختان جلوگیری شود.
 
 اقتدار تأکید کرد: به هر حال ما باید در سازمان حفاظت محیط زیست به لحاظ قانونی نسبت به تبعات زیست‌محیطی اجرای طرح احداث متروی تهران-پردیس پاسخگو باشیم، بنابراین راهکارهایی را به مسئولان اجرای طرح جهت کاشت درختان پس از قطع شدن در محوطه و محدوده‌ای دیگر را ارائه کرده‌ایم.
 
مدیرکل دفتر زیستگاه‌های سازمان حفاظت محیط زیست در پایان به زمان دقیق اعلام نتایج بررسی‌‌های این سازمان درباره احداث متروی تهران-پردیس،  خاطرنشان کرد: فرصت دو ماهه‌ای برای انجام مطالعات کارشناسی زیست‌محیطی بیشتری در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد که پس از این مدت نتیجه قطعی و نهایی بررسی‌ها درباره اجرای این طرح را اعلام خواهیم کرد.
مدیرکل دفتر حفاظت از زیست‌بوم‌های دریایی سازمان محیط زیست گفت: ممنوعیت صید ترال می‌تواند تبعات اجتماعی داشته باشد اما هنوز به نتیجه‌ای نرسیده‌ایم!
به نقل از کافه نیوز؛ داود میرشکار مدیرکل دفتر حفاظت از زیست‌بوم‌های دریایی سازمان محیط زیست با انتقاد از وضعیت صید در کشور اظهار کرد: سازمان حفاظت محیط‌ زیست با قاطعیت اعلام کرد که باید جلوی صید ترال گرفته شود و مقابل این نوع صید هم قاطعانه ایستاده است.
 
وی افزود: باید از خام‌فروشی شیلاتی جلوگیری کنیم و اگر بهره‌برداری از اکوسیستم صورت می‌گیرد، باید تبدیل به کالای با ارزش افزوده شود و بعد از آن توزیع صورت گیرد،  همانگونه که برای جلوگیری از خام‌فروشی نفت برنامه‌ریزی می‌کنند، باید برای جلوگیری از خام‌فروشی شیلاتی نیز برنامه داشته باشیم.
 
مدیرکل دفتر حفاظت از زیست‌بوم‌های دریایی سازمان محیط زیست درباره انتقادهای شدید صورت گرفته در مورد صید ترال، گفت: در حوزه صید ترال بسیار قاطع ایستادیم و گفتیم که صید ترال به ویژه در خلیج فارس باید ممنوع شود.
 
میرشکار ادامه داد: طی جلسات بسیار زیادی این مسئله را از تمامی دستگاه‌ها خواستیم اما متأسفانه با توجه به اینکه اکنون کشتی‌های زیادی از قایق گرفته تا لنج و کشتی‌های صنعتی، این کار را انجام می‌دهند، یقینا با وضعیتی که کشور دارد، ممنوعیت این نوع صید می‌تواند تبعات اجتماعی داشته باشد بنابراین هنوز به نتیجه‌ای نرسیده‌ایم.
 
وی تصریح کرد: پیگیری ممنوعیت صید ترال به ویژه در خلیج فارس همچنان در دستورکار است تا بتوانیم در صورت عدم توان توقف این صید، حداقل با همکاری سازمان شیلات ایران، آن را مدیریت کنیم،  برای این امر نیز نیاز به یک سری مقدمات است.
مدیرکل دفتر حفاظت از زیست‌بوم‌های دریایی سازمان محیط زیست با تأکید بر اینکه ابتدا باید مجلس شورای اسلامی قانون حفاظت و بهره‌برداری از آبزیان را اصلاح کند، گفت: نمی‌شود یک سازمانی هم ارزیابی ذخایر را انجام دهد، هم مجوز صادر کند و هم نظارت کند و جلوی تخلفات را بگیرد، این امر کار درستی نیست و یقینا سوء‌مدیریت و فسادهای مالی رخ می‌دهد.
 
میرشکار افزود: معتقدیم سازمان حفاظت محیط زیست به‌ویژه یگان حفاظت محیط زیست را باید توانمند کنیم یا اینکه یک یگان مشترک را در کشور ایجاد کنیم که به صورت مستقل فعالیت کند و به هیچ یک از سازمان‌ها و دستگاه‌ها وابستگی نداشته باشد؛ قوانین را در اختیارش قرار دهیم، بتواند نظارت درستی انجام دهد و تمام تخلفات را در حوزه ساحلی و دریایی کنترل کند.
 
وی یادآور شد: در کنار بحث نظارت باید به سراغ اشتغال‌های جایگزین برویم، به‌ویژه اشتغال‌هایی که با ظرفیت زیستی منطقه همخوانی دارد؛ برای این امر اقتصاددانان و کسانی که در این حوزه فعالیت می‌کنند، لازم است وارد عرصه شوند.
 
مدیرکل دفتر حفاظت از زیست‌بوم‌های دریایی سازمان محیط زیست با تأکید بر اینکه نیاز است در حوزه امنیت غذایی، تولیدات و کشاورزی اشتغال درستی ایجاد شود، گفت: لازم است توسعه صنایع در ساحل نیز دقیقا متناسب با ظرفیت زیستی صورت گیرد.
 
میرشکار با تأکید بر اینکه عمدتا کشور ما قابلیت توسعه گردشگری پایدار را دارد، اظهار کرد: باید به سمت توسعه گردشگری پایدار برویم، به قدری خدمات درست و پایدار ارائه کنیم و قیمت‌ها متناسب باشد تا دیگر گردشگری برای گردشگر خارج از کشور نرود. باید از این ظرفیت‌ها استفاده و سپس ظرفیت صید و صیادی را کم کنیم، یعنی آن‌هایی که به صورت غیرمجاز در حوزه صید و صیادی اشتغال دارند و عمدتا نیز غیر مسئولانه صید می‌کنند را مدیریت کرده و شغل جایگزین برای این افراد در نظر بگیریم.
 
وی با تأکید بر اینکه  شناورهای چینی یا حتی شناورهای سایر کشورها نباید حق ورود به آب‌های کشور را برای بهره‌برداری داشته باشند، گفت: اگر ذخیره‌ای وجود دارد، باید صیادان خودمان بتوانند صید کنند و آبزیان صید شده وارد چرخه شیلاتی شود.
 
مدیرکل دفتر حفاظت از زیست‌بوم‌های دریایی سازمان محیط زیست ادامه داد: متأسفانه اکنون خام‌فروشی در شیلات به‌ویژه به این شکل که هیچ فایده‌ای نه در حوزه امنیت غذایی و نه در حوزه اقتصادی کشور ندارد، صورت می‌گیرد و یک صیاد به قیمت نازل که فقط برای خودش سود دارد، آن سرمایه و گونه آبزی که صید می‌کند را هر چند که آنچه صید کرده ارزشمند باشد، به تاجرانی که ماهی را به کشورهای جنوبی حاشیه خلیج فارس و دریای عمان صادر می‌کنند، می‌فروشد، این روند باید مدیریت شود.
 
میرشکار خاطرنشان کرد: متأسفانه هر کسی هرگونه دوست دارد برداشت می‌کند و هر جا می‌خواهد می‌فروشد؛ ماهی‌ای را در سواحل جنوبی خودمان پیدا نمی‌کنید، اما همان ماهی به وفور در کشورهای عربی وجود دارد، این مسائل باید مدیریت شود، باید صیدی که صورت می‌گیرد برای کشور عایدی داشته باشد.

بازیافت برای سلامتی آینده سیاره ما بسیار اهمیت دارد. دنیا تحمل زباله‌های بیشتری را ندارد و بی‌توجهی به آن، آسیب غیرقابل جبرانی خواهد زد. این گزارش یادآور می‌شود که چرا بازیافت برای شما و سیاره زمین تا این حد ارزشمند است.

هیچ جادویی برای مراقبت صحیح از گیاهان خانگی وجود ندارد، تنها کافی است چند قانون ساده را رعایت کنید.

محمدرضا بختیاری، مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: هدر رفت آب در تهران به ۲۳ درصد رسیده است و تفاوت آب تولیدی و مصرفی ما حدود ۲۳ درصد است.

استاندار زنجان گفت: یکی از راهکارهای عبور از شرایط سخت آبی این است که همه آحاد جامعه بتوانند با مصرف بهینه نقش خود را در موضوع سازگاری با کم‌آبی به خوبی ایفا کنند.

صفحه1 از5

 


تهران - میدان ولیعصر - خ کریم خان - خ عضدی - کوچه هور بخت - پلاک ۷ واحد ۷
تلفن : ۰۲۱۸۸۹۴۵۶۵۷

Top